KURUMSAL

KURUMSAL

  Mustafa Kemal Çimen

1957 yılında Konya’da doğdu. İlk ve ortaokul dönemlerindeki resim yapma kabiliyeti tabela sektörüne ilgi duymasını sağladı. Tabelacılıkta ilk deneyimini ortaokulda babasının bisikletinin ön çamurluğuna yağlı boya ile “ÇİMEN” yazarak kazandı.

Ortaokuldan sonra okul hayatına devam edemedi ve ziraat aletleri imal eden bir iş yerinde çırak olarak çalışmaya başladı. İmal edilen aletlerin sandık kısımlarına kartondan şablon ve süngerle tampon yaparak firma unvanı yazıyordu. 1970 yılında başladığı bu meslek dalına 1976 yılına kadar kalfalık yaparak devam etti.

1977 yılında askerlik görevi için Manisa Kırkağaç’a gitti. Meslek gruplarına ayrılırken askeriyede bütün yazıların şablon usulü ile yazıldığını sanmasından dolayı tabelacı olduğunu söyledi. Ancak o dönemlerde tabelacılığı bilmiyordu zira fırça tutma kabiliyeti zayıftı şablon konusunda ise idare eder seviyedeydi.

Yedi günlük acemilik dönemi sonunda kendisinden Türkiye haritasının altına “Bu Vatan Bir Gül Bahçesine Girercesine, Kara Toprağa Girenlerindir” yazması istendi. Fırçayla yapılması gereken bu işi deneyimsizlikten doğru olmayan bir fırçayla, ortalayamadan, yanlış espasla yazdı. Bütün bunlara rağmen çalışması beğenildi ve alayın tabelacısı olarak 20 ay boyunca askerlikte deneyim edindi.

Terhis olduktan sonra küçük bir tabela atölyesiyle sektöre giriş yaptı. İş yerinde, hem tabela hem de bisiklet tamiratı yapıyordu. 1984 yılında Nedret Usta’yı kendine model belirleyerek tabela sektörüne tam olarak giriş yaptı.

1988 yılında Güleryüz Demir isimli şirket ile ortaklık kurarak Konya’da ilk defa pleksiglas baskı fon üretim ve satışına başladı, değirmen makina imalatçıları için bazı yan mamülleri akrilik levhadan imal ederek piyasada yükseldi.

Sektöre bilgisayarın girişiyle başlayan teknolojik atağı 50 cm’lik plotter satın alıp, Konya’da ilk defa plotter kesim yapan tabelacı olarak yakaladı. Donanım ve program konularında da kendini geliştirip, 1997 yılında dijital baskıyı şirketinin bünyesine kattı.

İki çocuk babası olan Mustafa Kemal Çimen halen Çimen Reklam Paz. San. Tic. Ltd. Şti. adıyla kurduğu şirketinde sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.

Sosyal Medya